تماس با ما
درباره ما
هدایا و نذورات
دلنوشته های کاربران
زیارت مجازی
پرتال امامزادگان کشور
نماينده ولي فقيه و رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه با تشريح اولويت هاي برنامه اي و کاري سازمان اوقاف در سال 94 ، گفت : کارکنان و مسئولان سازمان اوقاف بايد با همدلي ، همزباني و همراهي در جهت انجام وظايف محوله و پيشبرد امور و برنامه ها گام بردارند.
پنج شنبه 30 مهر 1394    
بازدید: 264
به گزارش روابط عمومي سازمان اوقاف و امور خيريه ، حجت الاسلام و المسلمين علي محمدي ، نماينده ولي فقيه و رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه در نشست صميمي با معاونين ، مديران و کارکنان اين سازمان ضمن تبريک آغاز سال جديد اظهارداشت : امسال از سوي مقام معظم رهبري به نام «دولت و ملت، همدلي و همزباني» نامگذاري شده است.
وي با بيان اينکه عيد نوروز يک عيد اسلامي است ، افزود : اين عيد در عين حال که ملي است ، رنگ و بوي اهل بيت و قرآن يافته است و تمامي مردم علاقه مندند ، لحظه تحويل سال را در حرم مطهر و منور اهل بيت (ع) و آستان مقدس امامزادگان سپري کنند و زندگي و شروع سال را با قرآن و اهل بيت (ع) آغاز کنند.
 
* عيد نوروز ؛ عيدي اهل بيتي ، قرآني و مردمي شده است
حجت الاسلام محمدي با اشاره به اينکه اين عيد ديگر باستاني نيست بلکه اهل بيتي ، قرآني و مردمي است ، تصريح کرد : افرادي هم که در لحظه تحويل سال نو در اين حرم ها حضور مي يابند ، در آن لحظات به خداوند متعال ، اهل بيت (ع) توسل پيدا مي کنند.
نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه با اشاره به اينکه مقام معظم رهبري برگرفته از آيات قرآن فرمودند که نظام بايد چهار پايه اسلامي ؛ نماز ، زکات ، امر به معروف و نهي از منکر را داشته باشد و مسئولان هم بايد اين چهار پايه اصلي را ملاک کار و برنامه خود قرار دهند.
وي با بيان اينکه مقام معظم رهبري مهمترين معروف را اقامه نظام اسلامي در جامعه و مهمترين منکر را ايستادگي برابر نظام کفر برشمردند ، افزود : امام حسين (ع) نيز مهمترين امر به معروف را که ايستادگي در برابر ظلم بود، انجام داد.
 
* حفظ نظام بزرگترين و مهمترين معروف است
حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه مقام معظم رهبري ايجاد و حفظ نظام را بزرگترين و مهمترين معروف دانستند ، گفت : مهمترين منکر ؛ ابتذال اخلاقي ، کمک به دشمنان اسلامي ، تضعيف فرهنگ اسلامي و تضعيف اقتصاد جامعه اسلامي است.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه اضافه کرد : در محيط اداري نيز هر فرد و کارمندي که در محيط کاري اش ، به وظيفه خود بد و نادرست عمل کند ، مرتکب منکر شده و اگر خوب و به موقع انجام دهد ، معروف است.
وي ادامه داد : شعار امسال «دولت و ملت ، همدلي و همزباني» است که مجموعه نظام اسلامي و همه دستگاهها را در بر مي گيرد و مقام معظم رهبري هم فرمودند ، همگان با هر سليقه و گرايش فکري بايد از دولت مشروع کشور حمايت کنند.
حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه سخنان رهبري پيرامون همدلي و همزباني مسئولان و ملت را بايد در سازمان اوقاف نيز اجرايي کنيم ، گفت : بايد در سازمان ميان مسئولان و کارکنان همدلي ، همزباني و همراهي وجود داشته باشد تا بتوانند براي انجام وظايف ، حل مشکلات و پيشبرد مأموريت ها گام بردارند.
نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه با بيان اينکه کارکنان حق دارند از مسئولان و مديران انتقاد کنند اما با اين شرط که باعث سلب اعتماد عمومي از سازمان نشود ، افزود : سازمان اوقاف متعلق به اشخاص نيست، بلکه متعلق به مردم است بنابراين نبايد اعتماد عمومي را از اين سازمان سلب کرد.
 
* ضرورت همدلي ، همزباني و همراهي در سازمان اوقاف ميان مسئولان و کارکنان
وي با اشاره به اينکه همدلي ، همزباني و همکاري در جهت انجام وظايف در محيط سازمان اوقاف بايد ايجاد شود ، گفت: تذکر و انتقاد بايد وجود داشته باشد، زيرا در غير اين صورت رشد نخواهيم داشت اما اين انتقادها نبايد اعتماد عمومي را سلب کند و کارکنان و مسئولان علاوه بر همدلي و همزباني بايد با همکاري و همراهي با يکديگر در جهت انجام وظايف، ماموريت ها و تکاليف و حل مشکلات گام بردارند.
حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه مقام معظم رهبري همراهي در بيانات نوروزي مردم و جوانان با اهداف نظام اسلامي و امام راحل و همچنين ايمان و اعتقاد آنان را مهمترين فرصت در زمان کنوني برشمردند ، تصريح کرد : ايشان فرمودند ؛ نشان اين همدلي و همزباني حضور پرشور و گسترده مردم بعد از 36 سال از عمر انقلاب اسلامي در راهپيمايي 22 بهمن است که اقشار مختلف مردم براي دفاع از انقلاب ، امام و مقام ولايت به ميدان آمدند .
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه با بيان اينکه پيشرفت هاي علمي در زمان تحريم در فرمايشات مقام معظم رهبري يک فرصت مهم براي کشور تلقي شد ، گفت : براساس اعلام دشمنان از سال 89 تاکنون فلج کننده ترين تحريم ها عيله جمهوري اسلامي ايران وضع شده است اما در اين مدت زماني ، ايران اسلامي پيشرفت هاي علمي و سياسي متعددي را بدست آورد که مقام معظم رهبري در سخنانشان فاز 12 پارس جنوبي را مصداق اين موارد برشمردند.
 
* اوقاف در حل بخشي از مشکلات اقتصادي کشور موثر است
وي با بيان اينکه مقام معظم رهبري اقتصاد ملي را يکي از چالش هاي کشور برشمردند ، تصريح کرد : سازمان اوقاف به برکت اعتقاد و ايمان مردم از گذشته تاکنون که بخشي يا تمام سرمايه خود را براي خدا ، قرآن ، اهل بيت (ع) ، ملت و کشور وقف مي کنند ، مي تواند با يک برنامه ريزي بخشي از مشکلات اقتصادي کشور را برطرف کند.
حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه مقام معظم رهبري تلاش در مسير اقتصادي را کار جهادي ناميدند ، افزود : در اين مسير بايد به صورت جهادي و و بسيجي کار کرد چرا که در در اين عرصه با جنگي تمام عيار و غير مشهود مواجه هستيم ؛ در جنگ تحميلي اقدامات دشمن ملموس بود اما در اين عرصه اقدامات آنها ناملموس است.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه با بيان اينکه در سال 93 در مسير اجراي امينانه نيات واقفان گام هاي کم نظير و حتي بي نظيري در سازمان اوقاف برداشته شد ، افزود : اجراي امينانه نيات واقفان از اولويت هاي کاري سازمان در سال 94 است و بايد دانست اجراي نيات واقفان بدون جهاد اقتصادي بي معناست زيرا اگر موقوفه صحيح اداره نشود تا به درآمد برسد ، امکان اجراي نيات وجود ندارد.
وي با اشاره به اينکه بايد درآمد رقبات بگونه اي تعريف شود که توجيه اقتصادي داشته باشد ، افزود : بايد در سال 94 تمام اجاره نامه هاي موقوفات از لحاظ ارزش و اعتبار به روز باشد تا بعد از صرف هزينه هاي مورد نياز نگهداري رقبه ، امکان اجراي نيت فراهم شود.
 
* بيش از 97 درصد وقف نامه ها در سال گذشته بازخواني شد
حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه در سال گذشته وقف نامه ها و نيات واقفان بازخواني شد و تمامي اسناد اسکن شد ، تصريح کرد : در سال قبل بيش از 97 درصد وقف نامه ها بازخواني شد و در برخي استانها اين امر بصورت صد در صدي پايان يافت و باقي کار نيز بايد در سال 94 اتمام يابد.
نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه با اشاره به اينکه شناسايي رقبات در سال گذشته آغاز شد ، افزود : بايد تمامي رقبات کشور از لحاظ وضعيت ، اطلاعات توصيفي ، مکاني و جغرافيايي رصد شوند که در دوماه آخر سال 93 ، از 28 استان کشور بازرسي توسط ستاد سازمان انجام شد که بايد اين امر و همچنين اخذ اسناد موقوفات در سال 94 بايد در اولويت قرار گيرد.
وي با اشاره به اينکه با پايان يافتن اين اقدامات ديگر رقبه اي مبهم و ناشناس در کشور باقي نخواهد ماند ، گفت : تک تک رقبات منفعتي کشور بايد داراي درآمد شود و اگر در اين راه مشکلي وجود دارد بايد مرتفع شود.
 
* اهداف اوقاف در سال 94 با همدلي ، همزباني و همراهي محقق مي شود
حجت الاسلام محمدي با بيان اينکه براي تحقق اهداف و ماموريت هاي سازمان در سال 94 ، بايد تمامي کارکنان با تمام توان اقدام کنند و اين شرعا و قانونا حجت است ، تصريح کرد : مسئولان و معاونان در هر بخش بايد برنامه سال 94 را براي کارکنان تبيين کنند و با برنامه ريزي لازم براي تحقق جز به جز آن اقدام کنند.
رئيس سازمان اوقاف و امور خيريه اضافه کرد : البته برنامه ريزي 10 درصد کار است و 90 درصد ديگر مربوط به اجرا ، پيگيري، همت و تلاش مضاعف است.
وي اضافه کرد : ايجاد سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه را که با همدلي و همراهي تمامي کارکنان در کشور ايجاد شد و هم اکنون در 750 نقطه در دسترس است و يا صدور و ثبت اسناد اجاره موقوفات به صورت سيستمي که هم اکنون بيش از 900 هزار سند اجاره در کشور ايجاد شده است و يا تبديل اسناد مالي از سنتي به الکترونيکي را مي توان در اين باره مثال زد که نمونه اي از کارهاي جهادي است.
 
* ترويج وقف ثلث اموال در وصايا از اولويت هاي کاري سال 94 اوقاف
وي با بيان اينکه امسال بايد در برنامه هاي تبليغي و ترويجي خود در سازمان به اشکال ديگر وقف نيز توجه کنيم ، افزود : ترويج وقف ثلث اموال ، حبس ، هبه و نذر بايد در دستور کار قرار گيرد.
حجت الاسلام محمدي با اشاره به اينکه اگر بهترين برنامه ، بودجه و نيروي انساني در اختيار باشد اما همدلي ، همزباني و همراهي نباشد ، کارها پيش نخواهد رفت ، گفت : منشا اصلي همراهي در امور آن است که کار براي خدا باشد زيرا اگر کاري را براي خدا شروع کنيم ، همدل و همزبان خواهيم شد .
نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه در پايان ضمن تشکر از تلاش تمامي مديران و معاونان سازماني و استاني ، روساي ادارات شهرستاني ، هيات امنا و خادمان امامزادگان و بقاع متبرکه و کليه کارکناني که همزمان با اجراي طرح هاي آرامش بهاري و سوگواره ياس نبوي در کشور تلاش کردند ، خاطر نشان کرد: اميدوارم سال 94؛ سال خدمت به قرآن و اهل بيت (ع) ، خدمت به موقوف العليهم شامل؛ بيماران ، جوانان نيازمندان ، ايتام و نيازمندان باشد، زيرا اگر اين عزيران از ما راضي باشند ، سعادت دنيا و آخرت نيز نصيب همه خواهد شد.