تماس با ما
درباره ما
هدایا و نذورات
دلنوشته های کاربران
زیارت مجازی
پرتال امامزادگان کشور
دليل دعا کردن براى‏ سلامتى‏ امام عصر چيست؟
در حالى‏ که خداى‏ منان اراده دارد ايشان زنده و سلامت‏ بمانند، آيا اصلا امکان دارد آن وجود مبارک دچار کسالت‏ شوند؟
پنج شنبه 30 مهر 1394    
بازدید: 232
دليل دعا براي امام زمان (ع)

نويسنده:حسن احمدى

دليل دعا کردن براى‏ سلامتى‏ امام عصر چيست؟ در حالى‏ که خداى‏ منان اراده دارد ايشان زنده و سلامت‏ بمانند، آيا اصلا امکان دارد آن وجود مبارک دچار کسالت‏ شوند؟
آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست
هر کجا هست‏خدايا به سلامت دارش ?
دعا از هر حيث مخصوصا براى‏سلامتى امام زمان (عج) آثار و برکات فراوانى دارد که برخى عبارتند از:
? . دعا نشان‏گر علاقه و محبت مسلمانان به ايشان است . اگر چه دوستى‏ تمام ائمه معصومين عليهم ‏السلام بخشى‏ از ايمان و شرط قبولى ‏اعمال است، در عين حال دعا کردن در حق امام زمان (عج) موجب ازدياد محبت آن حضرت در دل و در نتيجه موجب تقويت ايمان مى‏ گردد .
? . دعا اظهار تجديد عهد و پيمان با آن حضرت است و محتواى‏ پيمان با آن حضرت را دين دارى، شريعت محورى‏ و تصميم قلبى‏ بر اطاعت امر امام عليه ‏السلام و يارى ‏رساندن او با نثار جان و مال تشکيل مى‏ دهد .
تجديد بيعت‏ با آن حضرت عليه‏ السلام کارى است که بعد از هر نماز از نمازهاى پنجگانه يا در هر روز و يا در هر جمعه انجام آن مستحب است . هر روز بعد از نماز صبح، دعاهايى‏ که مربوط به وجود مبارک امام عصر (عج) است، خوانده شود، بسيار مفيد و مؤثر خواهد بود .
دعاى‏ شريف «اللهم بلغ مولاى‏صاحب الزمان صلوات الله عليه عن جميع المؤمنين ...» و نيز «دعاى‏ عهد» شاهدى‏ براى‏ اين سخن است . ?
? . دعا سبب زنده نگه داشتن ياد امام غايب در دل منتظران مى‏ گردد . ياد امام زمان (عج) توجه به ارزش هاى
دين و اصول اخلاقى را در دل‏ها زنده مى‏ کند و غفلت از ياد امام، يکى ‏از دلايل عمده پژمردگى ‏و سستى‏ ارزش هاى الهى ‏وانسانى ‏در جوامع اسلامى است .
دلت گر که يک لحظه غافل نشيند
خدنگ بلا بر دل دل نشيند
? . کسى‏ که سلامتى‏ امام زمانش برايش مهم است، مسلما آزردن آن حضرت برايش سخت است; در نتيجه دعا براى‏سلامتى‏ آن حضرت، انسان را به انجام کارهايى ‏وامى‏ دارد که موجب خشنودى‏ آن حضرت و در نتيجه سبب رسيدن به مقام رضوان الهى‏ مى‏ گردد .
? . دعا بسيار مؤثر است و موجب فرج آن حضرت و نيز فرج و گشايش در زندگى ‏مؤمنان مى‏ شود .
? . دعا موجب قرب الهى ‏است . امام مهدى (عج) در خصوص زيارت آل يس مى‏فرمايند: «هرگاه خواستيد به وسيله ما به خداوند و به ما توجه کنيد، اين زيارت را که از جانب خداوند انشا شده است، بخوانيد» . ?
اين زيارت که از جهات مختلف محتوايى عميق دارد، بسيار مورد تاکيد و سفارش قرار گرفته است . اين زيارت از ابتدا تا انتها، دعاى براى سلامتى، تندرستى و بهروزى امام زمان (عج) است; «السلام عليک يا خليفه الله و ناصر حقه ... السلام عليک حين تصبح و تمسى، السلام عليک فى‏اليل اذا يغشى‏و النهار اذا تجلى ... السلام عليک بجوامع السلام ... ; سلام بر تو اى جانشين خدا و يارى کننده حق ... درود و سلام بر تو هنگامى که صبح و شام کنى، درود و تهيت الهى‏ بر تو در شب که همه جا را فراگيرد و در روز، در وقتى ‏که نور دهد (يعنى ‏سلام بر تو در هر صبح و شام) ... ، درود بر تو درودى‏ همه جانبه ...» .
در دعاى بعد از اين زيارت نيز معانى بلندى نهفته است; مانند: خدايا او (امام زمان «عج‏») را از شر هر متجاوز و سرکشى‏و از شر همه خلق خود پناه ده و او را از حوادث يوميه، از پيش رو و از پشت‏ سر و از طرف چپ، حفظ و نگه‏دارى‏ کن و از اين که آسيب و گزندى به او برسد، جلوگيرى‏ کن و در خصوص او، رسولت و خاندان رسولت را حفظ نما و به دست مبارکش عدل و داد را پديدار نما! «اللهم اعذه من شر کل باغ و طاغ و من شر جميع خلقک و احفظه من بين يديه و من خلقه و عن يمينه و عن شماله و احرسه و امنعه من ان يوصل اليه بسوء واحفظ فيه رسولک و آل رسولک واظهر به العدل ...» .
در پايان سخن لازم است‏ يادآور شويم که دعا کردن براى‏ سلامتى‏ و فرج آن حضرت، اطاعت از امر خداوند و نيز اهل بيت پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله است; «و هر که خدا و رسولش را اطاعت کند و خداترس و پرهيزکار باشد، چنين کسى‏ به فوز و سعادت خواهد رسيد» .?
آخرين نکته اين است که هر چند طبق وعده الهى‏ حضرت زنده و باقى ‏هستند تا زمانى‏ که پرچم توحيد و عدل را در همه جهان به اهتزاز درآورند، ولى ‏بالاخره بشر هستند ودر معرض آفات جسمانى‏ و بلاهاى طبيعى و ممکن است مريض شوند و دچار کسالت گردند و از اين نظر دعاى‏ ما براى‏ سلامتى‏ حضرت و حفظ ايشان از اين آفات و حوادث، بدون شک در سلامتى‏ وجود آن عزيز عالم وجود و آخرين در صدف امامت و ولايت، مؤثر و مفيد است .

پي نوشت ها :

? . ديوان حافظ، ص‏??? .
? . قمى، مفاتيح الجنان، ص‏???و??? .
? . همان، ص‏??? .
? . نور (??): ?? .